До Державної інспекції енергетичного нагляду України надходять звернення громадян, найбільша частка яких стосується питань постачання електричної енергії. У більшості скарг споживачі зазначають, що електроенергія не відповідає параметрам, визначеним нормативно-правовими документами (ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності»).
Для прикладу, за зверненнями мешканців смт Літин Вінницької області та с. Вучкове Міжгірського району Закарпатської області представниками Управлінь Держенергонагляду у відповідних областях проведено моніторинг електропостачання. За результатами опрацювання скарг було направлено листи до операторів системи розподілу щодо проведення відповідних вимірів параметрів якості електричної енергії атестованими приладами для з’ясування обґрунтованості фактів викладених у зверненнях та подальшого усунення недоліків у разі їх виявлення.
Також інспекторами Управління Держенергонагляду у Донецькій області здійснено розгляд звернень громадян та суб’єктів господарювання (споживачів електричної енергії).
Так, за зверненням мешканця селища Сопине Волноваського району Донецької області стосовно відновлення постачання електричної енергії будинку встановлено, що оператором системи розподілу не виконано вимоги нормативно-технічних документів. Зокрема, порушено:
Крім того, розглянуто 06 звернень громадян, що надійшли від Краматорської міської ради щодо відключення електропостачання. На адреси заявників направлено відповіді.
За результатами розгляду встановлено, що оператором системи розподілу порушено вимоги нормативно-технічних документів, а саме:
За результатами розгляду звернень Управлінням Державної інспекції енергетичного нагляду України у Донецькій області оператору системи розподілу рекомендовано розробити заходи щодо усунення порушень в організації розгляду звернень споживачів електричної енергії та технічної експлуатації електричних мереж і в подальшому дотримуватись вимог правил й інших нормативно-правових актів.
Зі свого боку, представниками Управління Держенергонагляду у Івано-Франківській області розглянуто звернення мешканки м. Городенка щодо стабільності роботи електричної мережі при виробленні електричної енергії фотоелектричною станцією.
За результатами розгляду та опрацювання матеріалів, оператору системи розподілу було надіслано рекомендації з вимогою приведення технічного стану ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-202 м. Городенка Івано-Франківської області у відповідність до вимог нормативних документів. Зокрема:
На сьогоднішній день персоналом оператора системи розподілу здійснюються роботи відповідно до наданих Держенергонаглядом рекомендацій.
Також до Управління Держенергонагляду у Житомирській області надійшла скарга щодо неефективної роботи фотоелектричної станції (СЕС) та перевантаженням мережі у Новоград-Волинському, оскільки декілька таких станцій підключено до однієї мережі.
За результатами проведеного аналізу офіційно отриманих від оператора системи розподілу результатів вимірювання навантажень встановлено, що за одночасної генерації декількома фотоелектричними станціями (включаючи станцію заявника) відбувається спотворення показників якості електричної енергії, а саме збільшення параметрів фазної напруги в мережі до значень 265 В. Тому представниками Управління Держенергонагляду у Житомирській області спільно з уповноваженим представником оператора системи розподілу розроблено відповідні заходи та прийнято рішення щодо перепідключення приватного домогосподарства заявника на повітряну лінію 0,4 кВ від іншої трансформаторної підстанції в термін до 30.04.2020 року.
Крім того, від громадян надходили звернення щодо:
За результатами розгляду звернень та опрацьованих матеріалів представниками Управлінь Держенергонагляду у відповідних областях здійснено заходи у межах компетенції відомства, надано рекомендації та направлено листи-відповіді запитувачам.
Нагадаємо, що Держенергонагляд раніше вже повідомляв про порядок дій споживача у разі, якщо якість електричної енергії не відповідає визначеним параметрам.