28.04.2021
ПРОЄКТ
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення надійного та сталого функціонування сфер електроенергетики та теплопостачання
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. Внести зміни до таких законів України:
1. У Законі України «Про теплопостачання» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 28, ст. 373):
1) абзац дванадцятий статті 11 після слів «надійної експлуатації теплових мереж» доповнити словами «тепловикористальні установки»;
2) доповнити статтею 111 такого змісту:
«Стаття 111. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державного нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державного нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, належить:
1) формування та реалізація державної політики у сфері державного нагляду (контролю) у галузі теплопостачання;
2) здійснення нормативно-правового регулювання з питань:
проведення моніторингів у сфері теплопостачання щодо технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері теплопостачання (крім внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків), випробування та ремонт зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
обліку та розслідування технологічних порушень, аварій на об’єктах у сфері теплопостачання;
організації підготовки об’єктів у сфері теплопостачання до роботи в опалювальний період та в умовах надзвичайних ситуацій;
організації спеціальної підготовки та навчання з питань технічної експлуатації теплових, теплогенеруючих, тепловикористальних установок і мереж;
організації звітності суб’єктів відносин у сфері теплопостачання щодо технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері теплопостачання (крім внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків), випробування та ремонт зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
3) розроблення, затвердження і перегляд технічних регламентів та забезпечення їх впровадження відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»;
4) здійснення в межах своєї компетенції науково-технічної політики у сфері теплопостачання;
5) здійснення інших повноважень, визначених цим Законом, іншими законами України та покладених на нього Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державного нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, має право отримувати від суб’єктів відносин у сфері теплопостачання інформацію, необхідну для виконання ним своїх повноважень відповідно до вимог цього Закону»;
3) статтю 14 викласти в такій редакції: «Стаття 14. Державний енергетичний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання Державний енергетичний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідного міністра згідно із законодавством.
Предметом державного енергетичного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є господарська діяльність, пов’язана з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії в частині технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері теплопостачання (крім внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків), випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії.
Способом здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання (крім внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків) суб’єктів відносин у сфері теплопостачання у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі теплопостачання, покладається:
1) здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) за тепловими, тепловикористальними установками та мережами суб’єктів відносин у сфері теплопостачання;
2) здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами відносин у сфері теплопостачання вимог нормативно-правових актів, норм і правил з питань технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, випробування та ремонту, забезпеченням належного технічного стану елементів обладнання технологічного захисту;
3) здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання за додержанням встановлених нормативно-правовими актами, нормами і правилами режимів постачання теплової енергії;
4) розслідування (в тому числі під час участі у роботі відповідних комісій) технологічних порушень, аварій на обладнанні суб’єктів відносин у сфері теплопостачання;
5) участь у роботі комісій суб’єктів відносин у сфері теплопостачання щодо оцінки стану готовності об’єктів у сфері теплопостачання до роботи в опалювальний період та в період надзвичайних ситуацій;
6) контроль за організацією та періодичністю проведення спеціальної підготовки працівників, які забезпечують оперативно-технологічне управління та технічне обслуговування теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання, періодичністю перевірки рівня знань зазначених працівників щодо вимог відповідних нормативно-правових актів, норм і правил з питань технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, участь у проведенні перевірки знань;
7) надання cуб’єктам господарської діяльності, які здійснюють виробництво, постачання та транспортування теплової енергії (за їх зверненням) висновку щодо пріоритетності технічних рішень для підвищення рівня надійності та забезпечення ефективної роботи систем централізованого 5 теплопостачання, передбачених проєктами інвестиційних програм суб’єктів відносин у сфері теплопостачання;
8) участь у роботі комісій, робочих груп, створених відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з питань розробки схем теплопостачання населених пунктів та регіональних програм модернізації систем теплопостачання;
9) виконання інших функцій відповідно до цього Закону.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, під час здійснення державного нагляду має право:
1) безперешкодного доступу посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, на об’єкти суб’єктів відносин у сфері теплопостачання;
2) вимагати від суб’єктів відносин у сфері теплопостачання усунення виявлених порушень вимог відповідних нормативно-правових актів, норм і правил з питань технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
3) видавати суб’єктам відносин у сфері теплопостачання обов’язкові для виконання розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, норм і правил з питань технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, теплоенергетичного обладнання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
4) фіксувати процес проведення державного нагляду у сфері теплопостачання чи кожну окрему дію за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки;
5) застосовувати відповідно до законодавства штрафні санкції до суб’єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення вимог нормативно-правових 6 актів, норм і правил з питань технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних, теплогенеруючих установок і мереж, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів постачання теплової енергії;
6) складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) ініціювати зупинення експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж шляхом подання відповідного позову до суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено їх незадовільний технічний стан та/або організацію їх експлуатації;
8) вимагати від суб’єктів відносин у сфері теплопостачання, їх посадових осіб припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання;
9) одержувати від суб’єктів відносин у сфері теплопостачання, їх посадових осіб на письмовий запит безоплатно відповідно до законодавства необхідну для виконання покладених на нього завдань інформацію з питань, що виникають під час здійснення державного нагляду у сфері теплопостачання;
10) надавати суб’єктам відносин у сфері теплопостачання консультативну допомогу та розглядати спірні питання, що виникають між суб’єктами відносин у сфері теплопостачання, у межах своєї компетенції;
11) надавати висновок щодо технічного обґрунтування вимог технічних умов на приєднання за письмовим зверненням замовника;
12) одержувати від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів на письмовий запит безплатно відповідно до законодавства необхідну для виконання покладених на нього завдань інформацію з питань, що виникають під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання;
13) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державними, у тому числі урядовими, системами зв’язку і комунікацій, мережами спеціального зв’язку та іншими технічними засобами, базами даних суб’єктів відносин у сфері теплопостачання;
14) вимагати від суб’єктів відносин у сфері теплопостачання додержання встановлених нормативно-правовими актами, нормами і правилами режимів постачання теплової енергії;
15) здійснювати в установленому законодавством порядку претензійну та позовну роботу, спрямовану на реалізацію його повноважень відповідно до Конституції та законів України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі теплопостачання, забезпечує конфіденційність отриманої інформації, що використовується ним для здійснення своїх функцій та становить комерційну таємницю, відповідно до вимог законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі теплопостачання, здійснює й інші повноваження відповідно до Закону».
2. У Законі України «Про ринок електричної енергії» (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 27-28, ст. 312):
1) у частині четвертій статті 5:
пункти 4, 5 викласти в такій редакції:
«4) розроблення і затвердження правил безпеки постачання електричної енергії та здійснення моніторингу безпеки постачання електричної енергії, у тому числі здійснення нормативно-правового регулювання з питань:
порядку підготовки та оцінки готовності об’єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період;
організації спеціальної підготовки і навчання з питань технічної експлуатації об’єктів електроенергетики;
організації статистичної звітності в частині технічного стану та організації експлуатації ОЕС України;
технічної експлуатації станцій та мереж, енергетичного обладнання, випробування та ремонту електроустановок і мереж;
5) розроблення, затвердження і перегляд технічних регламентів та забезпечення їх впровадження відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»;
доповнити пунктом 101 такого змісту:
«101 ) координація організації протиаварійної роботи в енергетичній галузі»;
2) у статті 9:
частину першу доповнити абзацом другим такого змісту:
«Для цілей цієї статті особливою групою непобутових споживачів вважаються юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність, використовуючи струмоприймачі першої категорії з надійності електропостачання або які є споживачами та/або власниками електричних мереж і не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам»;
частину другу після слів «учасниками ринку» доповнити словами «(крім побутових споживачів та споживачів, не віднесених до особливої групи непобутових споживачів)»;
частину третю після слів «учасників ринку електричної енергії» доповнити словами «(крім побутових споживачів та споживачів, не віднесених до особливої групи непобутових споживачів)»;
у частині четвертій:
пункт 1 після слів «учасників ринку» доповнити словами «(крім побутових споживачів та споживачів, не віднесених до особливої групи непобутових споживачів)»;
у пункті 2:
абзац перший після слів «учасниками ринку» доповнити словами «(крім побутових споживачів та споживачів, не віднесених до особливої групи непобутових споживачів), у тому числі на об’єктах альтернативної енергетики незалежно від їх форми власності, військових об’єктах, об’єктах оборонного значення та об’єктах оборонної галузі»;
в абзаці четвертому слово «споживачів» замінити словами «особливої групи непобутових споживачів»;
абзац восьмий після слів «учасників ринку» доповнити словами «(крім побутових споживачів та споживачів, не віднесених до особливої групи непобутових споживачів)»;
у пункті 4 слова «висновку щодо» замінити словами «висновків щодо готовності об’єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період»;
пункт 12 частини п’ятої після слів «та іншими технічними засобами» доповнити словами «базами даних диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інформаційними базами операторів систем розподілу та систем передачі з питань функціонування ринку електричної енергії».
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України |
Дмитро РАЗУМКОВ |