Представники Держенергонагляду здійснюють позапланові заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у галузі електроенергетики.
Такі дії передбачено законами України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ринок електричної енергії» та Положенням про Державну інспекцію енергетичного нагляду України.
Держенергонагляд розглядає звернення фізичних осіб щодо порушення їх прав на забезпечення надійного та якісного електропостачання. Для всебічного розгляду звернень здійснюються позапланові заходи державного нагляду (контролю), найчастішим результатом проведення яких стає виявлення порушень у частині технічного стану та організації експлуатації об’єктів електричних мереж. У більшості випадків такі порушення мають прямий вплив на надійність електропостачання та якісні показники електричної енергії.
Так, Управлінням Держенергонагляду у Рівненській області проведено позаплановий захід за зверненням громадянина (вул. Кн. Володимира 118/1, що у м. Рівне) щодо неякісного постачання електричної енергії до його помешкання.
У ході проведення заходу було встановлено, що постачання електричної енергії до будинку заявника здійснюється повітряною лінією ПЛ-0,4 кВ фідер «Млинівська» від трансформаторної підстанції ТП 10/0,4 кВ № 91, відповідно до укладених договорів з енергопостачальною компанією ТОВ «РОЕК» та оператором системи розподілу (ОСР) ПрАТ «Рівнеобленерго».
Крім того, працівниками Рівненського міського РЕМ ПрАТ «Рівнеобленерго» було проведено контрольні виміри величин напруги та навантаження на приєднанні ПЛ-0,4 кВ фідер «Млинівська» у РУ-0,4 кВ ТП-91, які становили:
Під час вимірювання величин рівнів напруги в мережі будинку № 118 по вул. Кн. Володимира, де проживає заявник, напруга була 225 В. Тобто рівень напруги у мережі будинку відповідав вимогам державного стандарту ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення» (нормально допустимі значення відхилення напруги (± 10 %) мають бути у межах 198-242 В).
Також інспекторами Управління було здійснено перевірку відповідності технічного стану обладнання й організації його експлуатації вимогам нормативно-правових документів (далі – НТД) та виявлено низку порушень, а саме:
1) ТП-91 м. Рівне:
2) ПЛ-0,4 кВ фідер «Млинівська» від ТП-91:
За результатами проведеного заходу видано ПрАТ «Рівнеобленерго» припис на усунення виявлених порушень. Виконання вимог припису взято Управлінням на контроль.
Також Управлінням Держенергонагляду у Рівненській області здійснено позаплановий захід на підставі колективного звернення мешканців вул. Залядинська у с. Більська Воля Володимирецького району щодо неякісного електропостачання та заміни опор повітряної лінії електропередачі.
Під час проведення заходу з виїздом на місце було встановлено, що електропостачання до будинків заявників здійснюється ПЛ-0,4 кВ Л-2 «Кримне» від КТП-10/0,4 кВ № 347. Обладнання та електромережі знаходяться на балансі й технічному обслуговуванні ПрАТ «Рівнеобленерго».
На вимогу Управління, для визначення відповідності параметрів якості електричної енергії державному стандарту, персоналом ОСР 29.04.2021 було проведено виміри величин напруги та струму у РУ-0,4 кВ КТП-347. В результаті вимірів величини напруги пофазно становили 227 В, 236 В та 246 В, а величини струму навантаження – 38,8 А, 31,3 А і 7,8 А. Також проведено виміри величин напруги у будинках громадян та зафіксовано, що величина напруги коливалась у межах 164-250 В, що не відповідає вимогам ДСТУ EN 50160:2014.
Крім того, Управлінням було проведено перевірку ПЛ-0,4 кВ Л-2 «Кримне» і КТП-347 та виявлено порушення вимог НТД, зокрема:
У підсумку Управлінням видано ОСР припис на усунення виявлених порушень. Виконання припису взято Управлінням на контроль.
Управлінням Держенергонагляду у Хмельницькій області здійснено позаплановий захід за зверненням мешканця с. Плужне Шепетівського району щодо постачання ОСР АТ «Хмельницькобленерго» електричної енергії, параметри якості якої не відповідають вимогам ДСТУ 50160:2014.
Під час проведення вимірів параметрів якості електричної енергії у будинку заявника, прилад зафіксував перевищення гранично допустимих значень напруги (± 10% Uном.). При цьому, максимальне значення напруги становило 254 В, а мінімальне – 218,5 В (напруга повинна знаходитися в межах 198-242 В відповідно до вимог ДСТУ 50160:2014).
У ході огляду електричних мереж КТП-10/0,4 кВ № 154 та ПЛ-0,4 кВ № 2 КТП-154, від яких заживлено помешкання заявника, виявлено, що технічний стан електроустановок в частині забезпечення показників якості електричної енергії не відповідає вимогам НТД, зокрема:
В результаті проведеного заходу Управлінням було складено акт та видано АТ «Хмельницькобленерго» припис на усунення виявлених порушень. Виконання припису взято Управлінням на контроль.