Донедавна мешканці Хмельницького неодноразово спостерігали за масштабними пожежами на сміттєзвалищі, впоратись з якими представники ДСНС не могли по декілька діб. При цьому мешканці прилеглих територій задихались від нестерпного диму та смороду. Тому у 2016 році було проведено аудит на визначення об’ємів газу у місті, після чого – оголошено конкурс на визначення інвестора для будівництва станції з дегазації полігону та виробництва електроенергії. Переможцем конкурсу став один із виробників електричної енергії, який у 2017 році встановив установку для відкачування та спалення «звалищного» газу.
З 90 пробурених на сміттєзвалищі свердловин, глибиною 12 м кожна, газ надходить на гребінку через трубопроводи (в процесі, за допомогою сепаратора відділяється волога) і далі компресором газ подається в 16-ти циліндровий двигун внутрішнього згорання потужністю 659 кВт, що приводить в дію синхронний генератор потужністю 1 110 кВт. В середньому за 1 годину генератор виробляє 400 кВт*год. «зеленої» електричної енергії, спалюючи при цьому 300 м3 метану.
Через встановлений в комплектній трансформаторній підстанції трансформатор ТМ-1000/10кВА, електрична напруга з 0,38 кВ підвищується до 10 кВ та за допомогою повітряної лінії передається в мережу оператора системи розподілу АТ «Хмельницькобленерго» (далі – ОСР).
Минулого тижня представники Управління Держенергонагляду у Хмельницькій області здійснили моніторинг технічного стану і організації експлуатації біогазової установки. Станція розміщена безпосередньо на території сміттєзвалища за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 2.
Під час огляду інспекторами було з’ясовано, що біогазова установка змонтована у відповідності до проєктних рішень. Крім того, установка знаходиться у відмінному технічному стані і рівномірно постачає електричну енергію, яка відповідає стандартам якості в мережу ОСР.
Довідково:
За допомогою системи дегазації з полігону твердих побутових відходів відкачується «звалищний» газ, основу якого складає метан, далі газ утилізується за допомогою когенераційної установки, в результаті чого виробляється «зелена» електрична енергія. Цим самим забезпечується дегазація сміттєзвалища, мінімізуючи при цьому ризики виникнення пожеж на полігоні.