Вчора, 29 вересня, представники Держенергонагляду взяли участь (в якості спостерігачів) у галузевому протиаварійному тренуванні на тему: «Дії оперативного персоналу оператора системи передачі, виробників електричної енергії та операторів системи розподілу спрямовані на запобігання системної аварії в ОЕС України, в умовах низького рівня споживання та недостатності регулювальної потужності генеруючого обладнання атомних і теплових електростанцій при аварійному знеструмленні ліній електропередачі». Таке тренування проводиться щорічно з метою підвищення надійності роботи об’єднаної енергетичної системи України (далі – ОЕС України) під час проходження осінньо-зимового періоду 2020/2021 року.
Основним завданням тренування є:
В ході навчань виявляють недоліки і розробляють рекомендації, спрямовані на підвищення надійності роботи устаткування, безпеки праці, покращення організації обслуговування і навчання персоналу та вдосконалення методів проведення тренувань.
З метою наближення умов тренування до реальних, за основу диспетчерами ПрАТ «НЕК «Укренерго» було взято реальні режими роботи ОЕС України, стан основного електрообладнання та мереж, а також наявні міждержавні перетоки. Ускладнюючими факторами під час тренування було визначено: гострий дефіцит резервів потужності для балансування, відсутність запасів вугілля на ТЕС, а також аварійне вимкнення ліній електропередачі (ЛЕП), генеруючого обладнання АЕС й ТЕС та інше.
Диспетчери НЕК «Укренерго» відпрацювали спільні дії разом з операторами систем розподілу, оперативним персоналом виробників електроенергії в умовах ризику виникнення системної аварії в енергосистемі.
Подібні тренування проходили вдруге в умовах нового ринку електроенергії. Вони виявили низку проблем, які впливають на забезпечення надійності енергосистеми під час виникнення ризику розбалансування. Зокрема, це низький рівень резервів на балансуючому ринку (30% від необхідного як на завантаження, так і на розвантаження), а також вкрай низький рівень прогнозування генерації з відновлювальних джерел енергії. Останнє означає, що в енергосистемі України необхідно забезпечити достатній обсяг високоманеврових потужностей для балансування «зеленої» генерації, створити систему точного прогнозування її роботи і розширити обсяг допоміжних послуг теплової та гідрогенерації.