Голова Держенергонагляду України Руслан Слободян в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповів про проходження осінньо-зимового періоду 2023 - 2024 років, стан української енергосистеми та експорт електроенергії.
За його словами, підготовка до опалювального сезону – це досить складний процес, але він відбувається за заздалегідь складеними планами під контролем держави. Завдяки злагодженій роботі за координації Міненерго проводилася масштабна ремонтна кампанія генеруючого обладнання, а також обладнання електричних мереж передачі та розподілу. Відновлено додатково 3 ГВт генеруючих потужностей з розрахунку на проходження найважчого максимуму навантаження зими, який припадає на кінець грудня.
Голова зазначив, що ремонтна кампанія не завершилась, оскільки ще є низка енергетичних об’єктів, які потребують ремонту та модернізації. Крім того, з огляду на війну та можливі подальші обстріли енергетичної інфраструктури потрібно забезпечити достатній резерв генеруючих потужностей.
Очільник відомства зауважив, що на сьогодні Україна лише 8 разів зверталася по так звану аварійну допомогу, коли екстрено отримували електроенергію від країн-сусідів. Водночас 12 разів ми надавали таку допомогу.
За його словами, після об’єднання української енергосистеми з європейською щодня також здійснюється як імпорт, так і експорт електроенергії. І на сьогодні експорт значно переважає. «Наразі світловий день довший, температура повітря плюсова і, відповідно, виник надлишок електроенергії, який можна експортувати. Це при тому, що вже є вільні потужності. Сьогодні, у межах підготовки до проходження осінньо-зимового періоду 2024-2025 років, виведено у плановий ремонт один з атомних енергоблоків. Крім того, у резерві перебувають дев’ять генеруючих одиниць обладнання на теплових електростанціях», – повідомив Руслан Слободян.
Він наголосив, що в умовах війни експорт електроенергії дуже важливий для України, адже це – можливість залучення валютних коштів в економіку та зростання податкових надходжень до держбюджету.
Також Голова Держенергонагляду зазначив, що наразі Україна має достатній запас вугілля та газу для завершення опалювального періоду.