• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Державний нагляд (контроль) у галузі електроенергетики потребує законодавчого коригування
опубліковано 16 січня 2021 року о 09:23

Останні події у м. Жовкві Львівської області щодо надійності електропостачання споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії виявили низку проблемних питань, неврегульованих нормативно-правовими актами, у частині державного нагляду (контролю).

Так, основними підконтрольними суб’єктами Держенергонагляду в частині організації технічної експлуатації мереж й обладнання та дотримання вимог нормативних документів є:

 • оператор системи передачі (ПАТ «НЕК Укренерго»);
 • оператори систем розподілу (обленерго);
 • електричні станції та мережі.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено здійснення таких перевірок з урахуванням відповідних критеріїв ризику діяльності та періодичності заходів (раз на два роки, раз на три роки, раз на п’ять років).

Проте, залишається законодавчо неврегульованим нагляд за надійністю електропостачання споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії. Саме до таких споживачів відносяться лікарні та інші заклади, перерва в електропостачанні яких може призвести до небезпеки для життя людей, порушення функціонування особливо важливих елементів комунального господарства тощо. Із складу першої категорії виділяють особливу групу споживачів, безперебійна робота яких необхідна для попередження загрози для життя людей.

З одного боку, вимоги статті 9 Закону України «Про ринок електричної енергії» поширюються на учасників ринку електричної енергії (крім споживачів). З іншого – стосуються також здійснення державного енергетичного нагляду за електричними установками і мережами споживачів, а саме:

 • відповідність схем електропостачання (зовнішніх та внутрішніх) категорійності споживачів та їхніх струмоприймачів;
 • наявність та стан резервних автономних джерел живлення на об’єктах споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії з надійності електропостачання;
 • забезпечення належного технічного стану елементів обладнання системної протиаварійної автоматики, встановлених в учасників ринку (у тому числі споживачів).

Наслідком такої неузгодженості (або колізії) стало виключення переліку питань щодо обстеження об’єктів споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії з уніфікованої форми Акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері електроенергетики та у сфері теплопостачання.

Реалізація завдань щодо проведення державного нагляду (контролю) за соціально важливими об’єктами здійснюється, зокрема, на виконання доручення Прем’єр-Міністра України Шмигаля Д.А. від 04 грудня 2020 року № 49290/1/1-20 стосовно наявності резервних джерел живлення та перевірки технічного стану об’єктів електро- і теплозабезпечення закладів охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з COVID-19.

Усунення цієї неузгодженості потребує чіткого розмежування та поширення вимог щодо дотримання правил технічної експлуатації електрообладнання й мереж і на споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії.

Тому, Держенергонагляд докладатиме зусиль щодо створення належних умов для якісного, надійного та безперебійного електропостачання всіх споживачів, у тому числі споживачів електричної енергії першої категорії й особливої групи першої категорії.

Нагадаємо, що 27 листопада в період з 17:50 до 19:10 було відсутнє електропостачання у Жовківській районній лікарні. У цей час у реанімаційному відділенні померли двоє місцевих мешканців, які були підключені до апаратів ШВЛ. За попередніми висновками комісії департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації, під час вимкнення енергії адміністрація лікарні не вчинила жодних дій для того, аби підключити хірургічний корпус, де знаходиться реанімація, до резервного живлення.

Довідково:

Згідно з Правилами улаштування електроустановок, затверджених наказом № 476 Міненерговугілля України від 21 липня 2017 року, до споживачів електричної енергії першої категорії належать електричні приймачі, перерва електропостачання яких може спричинити небезпеку для життя людей, значний збиток суб'єктам господарювання, пошкодження дорогого основного обладнання, масовий брак продукції, розлад складного технологічного процесу, порушення функціонування особливо важливих елементів комунального господарства.

Зі складу першої категорії виділяється особлива група споживачів електричної енергії, безперебійна робота яких необхідна для безаварійного зупину виробництва, з метою запобігання загрозі життю людей, вибухам, пожежам і пошкодженням дорогого основного обладнання.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux