Надійне та якісне забезпечення теплопостачання в опалювальний період є ключовим завданням для підтримки життєдіяльності та стабільного функціонування соціально важливих об’єктів і житлових помешкань споживачів.
Державні органи тримають на постійному контролі проходження опалювального періоду усіма суб’єктами у сфері теплопостачання. Влада вживає всіх можливих заходів для забезпечення успішного проходження холодної пори року, адже від цього залежить не лише комфорт споживачів, а й стабільність енергетичної системи країни.
Держенергонагляд безпосередньо залучений до перевірки стану готовності теплових господарств до опалювального періоду.
З весни, коли погодні умови дозволяють припинити подавання тепла споживачам, починається підготовка до наступного опалювального періоду. Зокрема, складаються переліки недоліків, що виникли під час пройденого опалювального сезону, проводяться роботи для виявлення скритих дефектів і інших порушень. Проводяться випробування, що мають підтвердити повноту і якість виконаних робіт та засвідчать готовність всіх ланок ланцюжка виробництво – транспортування – споживання теплової енергії. Повністю готові системи мають відповідати всім вимогам нормативно-технічних правил що регламентують їх технічний стан та організацію їх експлуатації.
Держенергонагляд постійно здійснює комплексні моніторингові заходи. Це включає перевірку готовності теплових господарств до роботи взимку відповідно до Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду (далі – Правила). Документальним підтвердженням готовності до опалювального періоду є «Акт стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період». У разі неготовності – суб’єкти отримують висновок відповідно до форми, наведеної у додатку 2 Правил, який вимагає термінового усунення порушень.
Неналежна підготовка або ігнорування рекомендацій Держенергонагляду можуть мати серйозні наслідки: технологічні збої, аварійні ситуації, перебої у теплопостачанні для населення та підприємств, а також значні фінансові витрати на ліквідацію таких проблем.
Не виконання рекомендації щодо підготовки теплових господарств до опалювального періоду 2024/2025 років спричиняє серйозні технологічні порушення, наслідком яких є тимчасові припинення подачі тепла до житлових будинків, лікарень, дитячих садків та інших об’єктів критичної інфраструктури.
Такі випадки чітко демонструють, що недотримання вимог і рекомендацій наглядового органу може мати серйозні наслідки для всієї громади.
Виконання Правил підготовки теплових господарств, а також рекомендацій Держенергонагляду – це не лише технічна вимога, а й запорука комфорту, безпеки та стабільності в опалювальний період. Закликаємо всі підприємства теплоенергетики відповідально ставитися до виконання цих вимог, адже саме їх дотримання є основою для забезпечення теплом усіх споживачів.
Наразі в Україні триває підключення теплопостачання об’єктам соціальної інфраструктури та житловому фонду.
За інформацією Київської міської та обласних державних адміністрацій, на сьогодні включено в роботу 85 % котелень від загальної кількості по країні. Подача тепла здійснюється для 95 % житлових будинків, а також понад 96 % соціально важливих об'єктів (заклади охорони здоров’я, дошкільної та шкільної освіти). На сьогодні повністю завершено підключення теплопостачання споживачам у 18 областях. У решті областей цей процес триває під контролем органів місцевого самоврядування.
Водночас залишається складною ситуація з початком та проходженням опалювального періоду в деяких населених пунктах Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Харківської та Херсонської областей.