Україна підтримує ідею Європейського союзу щодо формування політичної відповіді на кліматичні та екологічні виклики – розробку та впровадження Європейського зеленого курсу (далі – ЄЗК). Про це було зазначено 10 серпня 2020 року під час засідання міжвідомчої робочої групи з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської Комісії «Європейська зелена угода». Зустріч відбулась у приміщенні Будинку Уряду.
У заході взяв участь т.в.о. Голови Держенергонагляду Роман Боднар, представники міністерств та центральних органів виконавчої влади.
Під час зустрічі було розглянуто та обговорено позиційний документ щодо участі України у ЄЗК. Так, для створення детального підходу щодо інтеграції у процеси, пов’язані з ЄЗК, Уряд пропонує розпочати розробку спільної з ЄС Дорожньої карти участі української сторони у ЄЗК. Одним із елементів Дорожньої карти має стати екологізація та декаборнізація економіки.
Також йшла мова про потенціал співпраці та реалізації проєктів в Україні у напрямі підвищення енергоефективності економіки, реформи вугільного сектору і трансформації вугледобувних регіонів, розвитку відновлювальної та водневої енергетики, розбудови національної системи торгівлі квотами та викидами парникових газів, розвитку сталого сільського господарства, співпраці у наукових та інноваційних проєктах тощо.
В рамках такого співробітництва в енергетичному секторі планується:
«Запропоновані завдання й заходи безпосередньо вплинуть на енергетичну сферу і вимагатимуть значних ресурсів для підвищення енергоефективності та зменшення вуглецеємності економіки загалом, включаючи подолання проблеми зношеності основних фондів та збільшення частки відновлювальних джерел енергії» – йшлося в ході засідання.
Крім того, було повідомлено, що у межах виконання зобов’язань в енергетичному секторі наразі зроблено такі заходи:
Наприкінці заходу було наголошено, що Україна має долучитися до формування ЄЗК як повноцінний гравець і стати його невід’ємною частиною. Адже для українців це означатиме енергетичну безпеку, чисте довкілля та ефективну економіку.
Довідково:
Європейська зелена угода – це магістральний напрям реформ Європейського Союзу на наступні десятиріччя. Йдеться про комплексні зміни в економіці, енергетиці, транспорті, сільському господарстві, індустріальному виробництві та інших сферах.
Міжвідомчу робочу групу з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської Комісії «Європейська зелена угода» було утворено постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 33.
Головна її мета – забезпечення добробуту громадян від ризиків і наслідків зміни клімату та узгодженості дій всіх гілок виконавчої влади у виконанні поставлених цілей сталого розвитку України.