Держенергонаглядом здійснюється щоденний моніторинг за проходженням суб’єктами відносин у сфері теплопостачання опалювального періоду 2021-2022 років (далі – ОП) та дотриманням ними стану і режимів постачання теплової енергії.
У холодну пору року першочергово теплопостачання мають отримувати такі важливі соціальні об’єкти, як заклади охорони здоров’я, освіти та дошкільної освіти. Тому представники Держенергонагляду залучаються до розслідування причин і наслідків аварій та відмов на теплових установках і мережах теплогенеруючих, теплотранспортуючих, теплопостачальних та теплосервісних організацій, які призвели до порушення режимів теплопостачання споживачів соціальної сфери.
Лише у період з 01.11.2021 по 30.11.2021 року в Україні зафіксовано 570 випадків технологічних порушень, що в свою чергу призвели до зупинки джерел теплової енергії, порушення нормального режиму роботи теплових мереж та спричинили припинення теплопостачання населенню і соціально важливим споживачам. Так, без опалення залишилось: 6 583 житлових будинки, 261 заклад дошкільної освіти, 236 закладів освіти та 70 закладів охорони здоров’я. Зокрема, технологічні порушення сталися у: Києві – 461, Вінниці – 52, Львові – 24, Харкові – 11, Дніпрі – 4, Рівному – 4, Чернівцях – 4, Чернігові – 4, Херсоні – 3, Білій Церкві та Броварах Київської області – 2, Світловодську Кіровоградської області – 1.
Для прикладу, технологічні порушення, які сталися у період з 01.11.2021 по 30.11.2021 та призвели до порушення режимів теплопостачання:
1. Джерела теплової енергії. Через значне зниження тиску у магістральних трубопроводах теплових мереж внаслідок втручання сторонніх осіб (мешканців будинку) в роботу внутрішньобудинкових теплових мереж було зупинено 2 котельні у м. Світловодськ Кіровоградської області. Більше доби без опалення перебували 34 житлові будинки та 1 заклад дошкільної освіти.
2. Магістральні теплові мережі. Через пошкодження трубопроводів теплової мережі на території котельні у м. Бровари Київської області майже добу без опалення перебували споживачі соціальної сфери: 19 житлових будинків та 1 заклад охорони здоров’я.
Через корозійне пошкодження трубопроводів на магістральних теплових мережах внаслідок вичерпання ресурсу, незадовільного технічного обслуговування та порушення щільності протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери:
3. Розподільчі теплові мережі. Через корозійне пошкодження трубопроводів на розподільчих теплових мережах внаслідок незадовільного технічного обслуговування та порушення щільності протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери:
4. Припинення електропостачання на джерела теплової енергії. Через пошкодження електричних мереж (причина - вплив сторонніх осіб і організацій) протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери:
5. Припинення водопостачання на джерела теплової енергії. Через проведення аварійних ремонтних робіт на водопроводі менше доби без опалення перебували 11 житлових будинків (2 випадки у м. Бахмач Чернігівської області).
6. Припинення газопостачання на джерела теплової енергії, в тому числі через виконання робіт на газопроводі, ГРП та інше. Через проведення аварійних ремонтних робіт на газопроводі персоналом РГК «Чернігівгаз» більше доби без опалення перебували 1 заклад дошкільної освіти та 1 заклад освіти (1 випадок у с. Киїнка Чернігівської області) та інші випадки.
Наразі усунення технологічних порушень взято на контроль Держенергонаглядом. Усі недоліки усуваються суб’єктами відносин у сфері теплопостачання у найкоротші терміни.
Держенергонагляд фіксує всі порушення теплопостачання під час проведення та після завершення ОП. Також у межах своїх повноважень вживає всіх необхідних заходів для недопущення у майбутньому вищенаведених порушень та забезпечення безаварійного проходження наступного опалювального періоду 2022-2023 років.