Внаслідок масованих ракетних та артилерійських обстрілів з боку рф зазнали значних пошкоджень та руйнувань об’єкти критичної енергетичної інфраструктури країни, зокрема у сфері теплопостачання. Так, від початку війни було уражено понад тисячу котелень, теплових мереж, центральних та індивідуальних теплових пунктів.
Органи виконавчої влади та місцева влада вжили всіх можливих заходів для належної підготовки теплових господарств до роботи в поточному опалювальному періоді 2022-2023 років (ОП). За інформацією з областей, вже відновлено близько 70% котелень та 43,6% теплових мереж, а також майже 93% центральних та індивідуальних теплових пунктів.
Загалом під час ОП в Україні було підключено близько 92,7% котелень та подано теплоносій понад 90% споживачів теплової енергії:
Зі свого боку, Держенергонагляд в межах компетенції здійснював активну роботу щодо контролю та оцінки підготовки/готовності енергетичних господарств суб’єктів відносин у сфері теплопостачання до роботи в ОП.
З метою завчасного виявлення недоліків щодо належної експлуатації теплових господарств за зверненнями суб’єктів господарювання представниками територіальних Управлінь Держенергонагляду оглянуто 6670 енергетичних об’єктів. А саме: 3 204 джерела теплової енергії з приєднаними до них тепловими мережами та 3 466 систем теплоспоживання споживачів теплової енергії, зокрема закладів охорони здоров’я, освіти та дошкільної освіти.
За результатами моніторингів технічного стану, організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж було виявлено понад 2 700 порушень вимог чинних норм і правил у сфері теплопостачання.
Представниками територіальних Управлінь Держенергонагляду здійснювалися перевірки стану готовності теплопостачальних організацій та споживачів теплової енергії до проходження ОП 2022-2023 років. У результаті проведених оглядів у складі відповідних комісій на початку ОП було підтверджено стан готовності близько 16,8 тисячі об’єктів у сфері теплопостачання.
Під час проходження ОП Держенергонагляд здійснював щоденний моніторинг за проходженням суб’єктами відносин у сфері теплопостачання, дотриманням стану та режимів постачання теплової енергії, в першу чергу для соціально важливих споживачів.
Так, представники відомства залучалися до розслідування причин і наслідків аварій та відмов на теплових установках і мережах теплогенеруючих, теплотранспортуючих, теплопостачальних та теплосервісних організацій, які призвели до порушення режимів теплопостачання споживачів соціальної сфери.
Зокрема, у березні 2023 року Держенергонаглядом опрацьовано результати щодо 176 випадків технологічних порушень (крім випадків зупинки джерел теплової енергії через припинення електропостачання внаслідок застосування графіків відключень), які своєю чергою призвели до зупинки джерел теплової енергії, порушення нормального режиму роботи теплових мереж та спричинили припинення теплопостачання населення та соціально важливих споживачів.
Технологічні порушення сталися, зокрема:
Без опалення залишалися 2987 житлових будинків, 28 закладів охорони здоров’я, 81 заклад дошкільної освіти та 79 закладів освіти.
Усі випадки технологічних порушень тримаються на контролі Держенергонагляду та усуваються у стислі терміни. Також кожний випадок детально вивчається та аналізується фахівцями інспекції. Результати такого аналізу надалі спрямовуються суб’єктам господарювання та органам місцевої влади для врахування при підготовці об’єктів теплопостачання до прийдешнього опалювального періоду 2023-2024 років та для мінімізації подібних порушень у майбутньому.