З поверненням в Україну тепла можливе певне зменшення дефіциту і, відповідно, тривалості відключень споживачів від електропостачання. Водночас залишається актуальним ощадливе використання електроенергії споживачами – як промисловими, так і побутовими. Особливо в пікові години навантаження енергосистеми. Про це зазначив голова Держенергонагляду Руслан Слободян в ефірі телемарафону «Єдині новини» та «Суспільного».
«Наразі все, що стосується ощадливого споживання електроенергії, виходить на перший план. Це може істотно допомогти енергетичній галузі пройти цей складний період», – наголосив Руслан Слободян.
За його словами, у період відключень у 2022 – 2023 роках завдяки свідомій позиції споживачів та економії вдавалося зменшувати споживання приблизно на 10 %.
Очільник Держенергонагляду зазначив, що цьогоріч, на жаль, повністю уникнути відключень не вдасться, адже руйнування генеруючих потужностей надто великі й потрібен досить тривалий час для їх відновлення. Крім того, ворог не припиняє обстрілів енергетичної інфраструктури.
«Влітку очікуємо зменшення відключень. Зокрема, завдяки збільшенню генерації сонячними електростанціями, що дозволить скоротити дефіцит електроенергії в денні години», – зауважив він.
Також голова повідомив, що Держенергонагляд розпочав моніторинг справедливості застосування графіків обмежень. Першочергово представники відомства перевірятимуть недопущення з боку обленерго дискримінації між споживачами та забезпечення максимально можливого рівномірного розподілу обсягів зниження споживання між споживачами, а саме однакового часу знеструмлення протягом доби.
У разі виявлення випадків нерівномірного розподілу буде вжито заходів для рівномірного обмеження електропостачання.
Коментуючи стан української енергосистеми, Руслан Слободян зазначив, що на сьогодні зберігається стабільно напружена ситуація.
Голова відомства підкреслив, що Уряд докладає максимальних зусиль для того, щоб відшукати ресурси для відновлення енергетики. Зокрема, нещодавно на екстрені заходи з відновлення енергетики було додатково виділено 7 млрд гривень. Також активно залучається міжнародна допомога. Одне із джерел – Фонд підтримки енергетики України, створений за ініціативи міністра енергетики України Германа Галущенка і єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон. У Фонді наразі акумульовано понад 430 млн євро.
Проте ресурси для відновлення потрібні дуже значні, адже внаслідок останніх п’яти масованих атак ворога українська енергосистема втратила понад 8 ГВт потужностей, збитки перевищили 1 млрд доларів США. Відтак потрібно залучати додаткові кошти на відновлення. Одним з кроків може бути перегляд тарифу на електроенергію.
«Від наявності коштів безпосередньо залежить швидкість відновлення генеруючих потужностей, а також наскільки ми встигнемо підготуватись до наступного опалювального сезону. Чим більше ми встигнемо зробити до осені, тим менше відключень буде протягом наступної зими», – зазначив він.
Голова зауважив, що нині тривають відповідні розрахунки й остаточне рішення щодо підвищення тарифу ще не ухвалено. «Наразі важко сказати, на скільки відсотків збільшиться тариф, але можу запевнити, що це підвищення не буде шоковим для споживачів», – повідомив Руслан Слободян.