З метою швидкого реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру у електричних мережах, необхідно проводити повну комплектацію аварійного запасу обладнання. Такий запас призначається виключно для усунення пошкоджень обладнання та мереж задля відновлення електропостачання. Дана умова зазначена в Нормах аварійного запасу електроустаткування, будівельних конструкцій та матеріалів для електричних мереж напругою від 0,38 до 150 кВ, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.12.2012 № 1057 (далі – Норми).
Згідно з Нормами, аварійний запас матеріалів та обладнання для електричних мереж напругою від 0,38 до 150 кВ створюється операторами систем розподілу електроенергії та його структурними підрозділами. Обсяг такого запасу визначається за допомогою Норм відповідно до фізичних обсягів електричних мереж. Аварійний запас створюється за рахунок коштів, які виділяються на будівництво, відновлення та поліпшення електричних мереж.
Також у Нормах чітко прописані умови зберігання аварійного запасу. Так, запас повинен зберігатися у спеціально відведених місцях, а умови зберігання матеріалів, устаткування та конструкцій повинні забезпечувати їх справний стан та можливість швидкого отримання. Крім того, необхідною умовою Норм є перевірка технічного стану та комплектності аварійного запасу. Їх необхідно проводити не менше двох разів на рік.
Для прикладу, наприкінці липня 2019 року в м. Харків було відновлено ділянку високовольтної лінії електропередачі по Московському проспекту. Ця лінія електропередачі забезпечує електропостачанням об'єкти міської інфраструктури: метрополітен, наземний електротранспорт, котельні теплових мереж, а також споживачів Слобожанського, Київського та Шевченківського районів. На заміну пошкодженої ділянки повітряної лінії було направлено матеріали саме з аварійного запасу.