Держенергонагляд узагальнив та проаналізував інформацію про технологічні порушення, що виникли на обладнанні електричних мереж операторів систем розподілу (ОСР) у 2024 році.
Узагальнений аналіз свідчить, що більшість технологічних порушень за цей період сталась внаслідок ворожих обстрілів та погодних умов, що вплинуло на тривалість відключень та недовідпуск електричної енергії споживачам.
Зокрема, протягом 2024 року в електричних мережах операторів системи розподілу (ОСР) сталося 30 відмов І категорії та 90 відмов II категорії. З них 77 відмов – через бойові дії.
Упродовж минулого року на обладнанні електричних мереж ОСР напругою 0,4-150 кВ сталося близько 201 тисячі технологічних порушень. Порівняно з 2023 роком, кількість технологічних порушень зменшилася на 2,5 відсотка.
Загалом у 2024 році в електричних мережах та на підстанціях напругою 35 - 110 (150) кВ ОСР сталося понад 5 тисяч відключень, з них:
На обладнанні розподільчих мереж 10 (6) кВ ОСР у цей період зафіксовано близько 74 тисяч технологічних порушень. Також виникло понад 122 тисячі технологічних порушень на обладнанні напругою до 1 кВ, що майже на 6 тисяч порушень менше, ніж у 2023 році.
Аналіз технологічних порушень дозволяє оперативно виявляти потенційно аварійні ділянки електромереж й устаткування та систематично досліджувати причини виникнення порушень. На його основі розробляються та впроваджуються заходи, необхідні для зниження кількості аварійних ситуацій та забезпечення стабільності постачання електроенергії.
Крім того, технологічні порушення можуть становити небезпеку як для персоналу, який обслуговує електромережі, так і для кінцевих споживачів. Тож виявлення та усунення таких порушень дозволить підвищити рівень безпеки на об’єктах електроенергетики.
За результатами аналізу Держенергонагляд для запобігання аварійним ситуаціям рекомендує ОСР вжити необхідних заходів, розроблених на підставі регулярного оцінювання технічного стану власних електричних мереж.
Довідково.
Технологічне порушення — порушення в роботі обладнання об’єкта електроенергетики чи енергосистеми в цілому, яке супроводжується відхиленням хоча б одного з експлуатаційних параметрів від гранично допустимих значень, що призвело або може призвести до зниження надійності роботи, пошкодження, виходу з ладу обладнання, зниження параметрів якості та/або припинення електропостачання або створити загрозу життю та здоров’ю людей чи завдати шкоди навколишньому природному середовищу, або пряме пошкодження (відмова в роботі) обладнання із зазначеними наслідками, яке відбулося внаслідок технічних причин або в результаті дій (у тому числі помилкових) персоналу (п. 2.1 розділу II Кодексу систем розподілу).