Сьогодні, в умовах карантинних обмежень, представники Держенергонагляду здійснюють планові заходи державного нагляду (контролю) за діяльністю суб’єктів господарювання виключно з високим ступенем ризику (пункт 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України 533-IX). До суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику належать суб’єкти, у яких на праві власності, володіння чи користування перебувають об’єкти підвищеної небезпеки, потенційно небезпечні об’єкти і такі, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави тощо.
Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сферах електроенергетики та теплопостачання і визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною інспекцією енергетичного нагляду, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 640.
Проведення таких заходів передбачено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну інспекцію енергетичного нагляду України та Річним планом заходів державного нагляду (контролю) Державної інспекції енергетичного нагляду України на 2021 рік.
Так, працівниками Управління Держенергонагляду у Полтавській області проведено планове обстеження на об’єктах КП «Миргородтеплоенерго». Під час проведення заходу було виявлено 81 порушення вимог законодавства у сфері теплопостачання, серед яких:
За результатом заходу підприємству видано припис та встановлено строк усунення виявлених зауважень. Виконання вимог припису взято Управлінням на контроль.
Управлінням Держенергонагляду у Сумській області здійснено плановий захід на об’єктах ТОВ «Сумитеплоенерго». Зокрема, було здійснено перевірку господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії в частині технічної експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері теплопостачання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів споживання теплової енергії, а також виконання робіт з проєктування теплових, тепловикористальних установок і мереж.
У ході заходу було обстежено 61 центральний тепловий пункт, 21 котельню та вибірково оглянуто магістральні й розподільчі теплові мережі. В результаті інспекторами Управління виявлено 83 порушення вимог нормативно-правових актів у сфері теплопостачання (12 технічних порушень та 71 організаційне порушення).
До основних характерних недоліків відносяться:
У підсумку здійсненого заходу представниками Управління складено відповідний акт, у якому зафіксовано виявлені порушення. Суб’єкту господарювання видано припис на усунення зауважень. Виконання вимог припису взято Управлінням на контроль.
Держенергонагляд наголошує, що тільки чітко спланована, технологічно та організаційно забезпечена робота суб’єктів господарювання у сфері теплопостачання може гарантувати стале й надійне теплопостачання споживачам в опалювальному періоді 2021-2022 років.