• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Графіки відключень електроенергії: причини введення, умови складання, застосування та дії

Пошкодження об’єктів критичної інфраструктури України в умовах воєнного стану спричинили суттєвий та широкомасштабний негативний вплив на режими роботи електроустановок системи розподілу та системи передачі електричної енергії, виникнення значного дефіциту електричної енергії. Окремим випробуванням для енергетиків упродовж липня стала аномальна спека. У сукупності це спричинило додаткове навантаження в енергосистемі та збільшення кількості аварійних ситуацій в електромережах.

У зв’язку із зазначеним, оператор системи передачі (далі – ОСП) НЕК «Укренерго» за погодженням з Міністерством енергетики України застосовує графіки погодинного відключення (далі – ГПВ) та графіки аварійного відключення (далі – ГАВ) споживачів електричної енергії.

Держенергонагляд активно працює над стабілізацією енергосистеми та зменшенням негативного впливу застосування Графіків обмежень на споживачів. Для цього проводяться регулярні перевірки суб’єктів господарювання, видаються приписи щодо усунення порушень, а також здійснюється контроль за їх виконанням. Ці заходи спрямовані на виконання урядових завдань щодо забезпечення надійного енергопостачання всіх споживачів.

Порядок складання і застосування графіків обмеження електроспоживання та ГАВ, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання, ГПВ встановлюються Інструкцією про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 23 листопада 2006 року № 456, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2007 року за № 151/13418, зі змінами (далі – Інструкція № 456), та Інструкцією про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії, затвердженою наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 жовтня 2015 року № 654, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28 січня 2016 року за № 153/28283, зі змінами (далі – Інструкція № 654).

Так, до ГПВ вносяться лінії, які живлять струмоприймачі, незалежно від категорії з надійності електропостачання, у тому числі лінії, заведені під дію ГАВ споживачів електричної енергії. Внесення до ГПВ об’єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів вирішується щодо кожного об’єкта спільно з місцевими органами виконавчої влади.

При складанні ГПВ підприємствами електроенергетики враховуються схеми електропостачання споживачів першої категорії, а також об’єктів критичної інфраструктури (за погодженням із місцевими органами виконавчої влади / військовими адміністраціями).

У випадку, коли введені в дію ГПВ не забезпечують дотримання заданого режиму споживання електричної потужності, визначеного та доведеного оператору системи розподілу (далі – ОСР) згідно з нормативними документами, диспетчером регіонального диспетчерського центру ОСП після попередження можуть бути застосовані до цього ОСР додаткові заходи зі зниження навантаження, зокрема ГАВ, в обсягах, необхідних для виконання встановлених режимів електроспоживання, з урахуванням рівня обмеження електропостачання захищеним споживачам або безпеки життя та здоров’я людей.

Наразі застосовується чіткий та прозорий механізм застосування графіків погодинних обмежень потужності та аварійних екстрених відключень. Пріоритет в електропостачанні матимуть об’єкти критичної інфраструктури, військові підприємства та підприємства, які виконують мобілізаційні завдання.

ОСР постійно проводять аналіз схем живлення споживачів та об’єктів критичної інфраструктури, розробляють та впроваджують заходи для забезпечення максимально рівномірного та недискримінаційного залучення до ГПВ всіх споживачів з урахуванням особливостей побудови електромережі та необхідності забезпечення розподілу електричної енергії підприємствам критичної інфраструктури.

Ознайомитися з ГПВ у відповідному регіоні можливо на сайті Міністерства енергетики України за посиланням: https://mev.gov.ua/storinka/ye-svitlo.

На цей час ситуація в енергосистемі країни характеризується постійним дефіцитом генеруючих потужностей. Тобто, у разі несподіваного виникнення в об’єднаній енергетичній системі (далі – ОЕС) України аварійного дефіциту електричної потужності, введення в дію ГAB здійснюються за командою чергового диспетчера ОСП.

Таким чином, на етапі реалізації ГАВ персонал OCP позбавлений можливості відхилятися від команд чергового диспетчера щодо ïx введення та здійснювати самостійне визначення переліку об’єктів (споживачів), які підлягають відключенню, а саме: відключення живильних ліній та трансформаторів здійснюються безпосередньо з центрів живлення без можливості вибіркового відключення споживачів, які приєднані до зазначених мереж.

Точний час наступного відключення передбачити неможливо, адже це залежить від стану енергосистеми. Водночас ОСР враховується віднесення певних об’єктів до категорії об’єктів життєзабезпечення та забезпечення таким об’єктам розподілу електричної енергії за наявності технічної можливості.

За командою чергового диспетчера ОСП застосовуються одночасно декілька черг ГПВ. Від цього залежить тривалість відключення споживачів.

На виконання листа Міністерства енергетики України від 16 травня 2024 року № 26/1.2-4.7-11734, Держенергонагляд здійснює моніторинг дотримання ОСР вимог Інструкції № 654 та Інструкції № 456 в частині застосування графіків обмеження та/або припинення постачання електричної енергії та потужності споживачам.

Відповідно до пункту 8 Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2018 року № 77, Держенергонагляд здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У липні Держенергонаглядом проведено позапланові перевірки щодо дотримання встановленого нормативно-правовими актами з питань електроенергетики порядку застосування ОСР заходів з обмеження та/або припинення постачання електричної енергії споживачам, а також ефективності застосування граничних величин споживання електричної потужності.

Перевірки відбулися у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Одеській Київській, Закарпатській, Запорізькій, Львівській, Полтавській, Рівненській областях та місті Київ. Виявлені порушення стосувалися як процедур складання ГПВ, так і технічних аспектів забезпечення електропостачання.

У ході перевірок встановлено, що в усіх регіонах не забезпечено максимально можливий рівномірний розподіл обсягів зниження споживання між споживачами. Найпоширенішими виявленими порушеннями були:

  • випадки невиконання команд диспетчера оператора системи передачі;
  • дискримінація між групами споживачів через зміни обсягів ГПВ;
  • недотримання почерговості відключень;
  • невнесення окремих промислових підприємств до ГПВ;
  • порушення в складанні ГПВ тощо.

За результатами позапланових заходів державного нагляду (контролю), Держенергонаглядом видано ОСР відповідні приписи щодо усунення виявлених порушень вимог нормативно-правових актів, норм та правил у галузі електроенергетики, терміни виконання приписів взято на контроль.

Водночас наголошуємо, що ощадливе та раціональне споживання електричної енергії дозволяє мінімізувати наслідки масових обстрілів російського агресора та також є запорукою енергетичної безпеки країни.

Дякуємо Вам за усвідомлення ситуації та розраховуємо на взаєморозуміння. 

Цей матеріал має інформаційний характер та не надає роз'яснень щодо застосування норм права.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux