• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Щоб отримати статус «захищеного споживача» необхідно виконати умови Порядку, – Держенергонагляд
опубліковано 03 лютого 2020 року о 14:20

 До Держенергонагляду надходять листи від споживачів щодо отримання статусу «захищеного». Захищеним є споживач електричної енергії, до якого застосовується особливий режим відключення та/або обмеження електропостачання для запобігання виникненню надзвичайної ситуації техногенного характеру.

Процедура визначення переліку захищених споживачів електричної енергії (далі – захищені споживачі), обмеження, відключення електропостачання захищеним споживачам та механізм забезпечення повної поточної оплати захищеними споживачами визначені Порядком забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам (далі – Порядок). Цей документ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1209.

Вимоги Порядку є обов’язковими для виконання оператором системи передачі, операторами системи розподілу, електропостачальниками та захищеними споживачами.

Держенергонагляд відповідно до Порядку погоджує схему електроживлення струмоприймачів до проектних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення елекроживлення. Після погодження зазначеної схеми інспекцією проводиться перевірка відповідності реалізованої схеми електроживлення струмоприймачів, щодо яких застосовується програма безпечного відключення електроживлення, та складається акт відповідності.

Зазначена перевірка проводиться за заявою споживача-заявника. Також перевірка може бути ініційована електропостачальником, операторами системи розподілу або оператором системи передачі.

Звертаємо увагу споживачів-заявників на необхідності забезпечення вимог Порядку під час проєктування схеми електроживлення струмоприймачів вимогам до окремої лінії живлення та забезпечення можливості відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення.

У разі виявлення невідповідності схеми електроживлення проєктним рішенням та/або схеми електроживлення, на підставі якої споживач отримав статус захищеного споживача, Держенергонагляд складає акт невідповідності та повідомляє про це електропостачальника, операторів системи розподілу, оператора системи передачі та Міжвідомчу комісію з надання статусу захищеного споживача (далі – Міжвідомча комісія).

З метою повного, всебічного та об’єктивного розгляду відомством питання щодо погодження схеми електроживлення струмоприймачів споживачам-заявникам необхідно подавати до Держенергонагляду наступні документи:

 • лист–звернення щодо погодження схеми електроживлення струмоприймачів відповідно до проєктних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення;
 • програму безпечного відключення електроживлення, узгоджену з відповідною місцевою державною адміністрацією, яка має забезпечувати можливість співставлення переліку струймоприймачів до яких вона застосовується зі струймоприймачами, передбаченими у схемі електроживлення струмоприймачів на окремі лінії;
 • схему електроживлення струмоприймачів на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких потребує застосування програми безпечного відключення електроживлення;
 • схему електроживлення струмоприймачів в нормальному режимі.

Для проведення інспекцією перевірки схеми електроживлення струмоприймачів споживачам-заявникам слід надавати Держенергонагляду лист–звернення щодо проведення перевірки реалізованої схеми електроживлення струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення з посиланням на дату та номер листа Держенергонагляду, яким було погоджену відповідну схему.

Як повідомлялося раніше, для отримання статусу «захищеного» споживач-заявник має звернутись до Міжвідомчої комісії та подати відповідний перелік документів, який зокрема містить:

 • схему електроживлення струмоприймачів відповідно до проєктних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, відключення яких вимагає застосування програми безпечного відключення електроживлення, узгоджену з Держенергонаглядом;
 • складений Держенергонаглядом акт відповідності схеми електроживлення струмоприймачів щодо яких застосовується програма безпечного відключення.

На момент звернення до Міжвідомчої комісії споживач-заявник забезпечує реалізацію схеми електроживлення об’єкта з виділенням відповідно до проєктних рішень на окремі лінії електроживлення струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення.

Реалізована схема електроживлення об’єкта споживача-заявника повинна забезпечувати можливість відключення у загальному порядку усіх струмоприймачів споживача-заявника та субспоживачів, крім струмоприймачів, під час експлуатації яких повинні виконуватись вимоги програми безпечного відключення електроживлення. Якщо графіком обмеження/відключення електропостачання визначено строк, то має бути передбачено використання автономного джерела електропостачання відповідної потужності.

Довідково:

Окрема лінія електроживлення струмоприймачів – виділена із загальної схеми електроживлення захищеного споживача лінія електропередачі, яка заживлена від комутаційного апарату, що міститься в оперативному управлінні оператора системи розподілу (оператора системи передачі), обладнана окремими засобами обліку електричної енергії, забезпечує електроживлення обладнання (струмоприймачів), несанкціоноване відключення (знеструмлення) якого створює загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, та відключення якої призводить до знеструмлення іншого споживача.

Програма безпечного відключення електроживлення – узгоджений з місцевими органами виконавчої влади за місцем розташування споживачів комплекс заходів, які повинні бути здійснені для запобігання настанню шкідливих наслідків зупинки технологічного процесу (виробничого циклу) захищеного споживача, пов’язаної з обмеженням, відключенням електропостачання та часу, необхідного для здійснення комплексу заходів, зокрема для обмеження, відключення електропостачання обладнання захищеного споживача.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux