• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Автономні електростанції: вимоги та експлуатація
опубліковано 17 серпня 2020 року о 14:52

Вимоги до автономних стаціонарних і пересувних джерел електричної енергії, такі як дизельні, бензинові, газотурбінні та інші електростанції одиничною потужністю до 1000 кВт (далі - автономні електростанції), що використовуються як основні або резервні джерела живлення струмоприймачів споживачів, але не працюють паралельно з електромережею електропередавальної організації, визначені главою 9 розділу VІІІ Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (далі – Правила).

Так, відповідно до Правил, споживачі, які мають автономні електростанції, для їх обслуговування повинні мати спеціально підготовлений персонал з відповідною групою з електробезпеки.

Включення автономної електростанції допускається лише після внесення відповідних змін до договорів споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та договори про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (за наявності). В однолінійній схемі та Акті розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін повинно бути вказано наявність автономних електростанцій, а також точки їх приєднання, встановлену потужність (кВт) та величину номінальної напруги (кВ).

Споживач, до вводу в роботу автономної електростанції, повинен мати погоджену з електропередавальною організацією Інструкцію про порядок включення в роботу автономної електростанції, а також Положення про взаємовідносини з електропередавальною організацією, з обов’язковим розділом - оперативне керування роботою автономної електростанції.

Інструкція про порядок включення в роботу автономної електростанції повинна в повному обсязі містити вимоги п. 9.6 Розділу VІІІ Правил, а саме:

 • список осіб споживача, які мають право оперативних переговорів з оперативними працівниками електропередавальної організації та право оперативних перемикань;
 • наказ про призначення особи, відповідальної за технічний стан і експлуатацію автономної електростанції;
 • номери телефонів диспетчерського зв'язку електропередавальної організації;
 • узгоджену електропередавальною організацією електричну схему приєднання автономної електростанції до мережі електропередавальної організації.

Автономні електростанції допускаються до експлуатації тільки у разі, якщо їх конструктивне виконання та клас ізоляції апаратів, приладів й іншого обладнання, а також проводів та кабелів відповідають параметрам мережі або електроустановок споживачів, умовам навколишнього середовища та вимогам Правил улаштування електроустановок. Застосовані в автономних електростанціях апарати та інше обладнання повинні відповідати вимогам ГОСТ, ДСТУ та (або) технічним умовам заводу виробника, затвердженим в установленому порядку.

Крім того, автономна електростанція повинна мати:

 • схему підключення електростанції в електричну мережу споживача, обладнану електромеханічним пристроєм для блокування або двостороннім перекидним рубильником, з метою уникнення подачі зустрічної напруги від електростанції в електричну мережу електропередавальної організації;
 • можливість постійного контролю на розподільчому щиті електроустановки, наявності напруги з боку мережі електропередавальної організації, шляхом установлення відповідного засобу вимірювальної техніки та контрольної електричної лампи.

Споживачі зобов'язані підтримувати свої автономні електростанції в робочому стані, проводити їх технічне обслуговування, відповідно до розділу VІІІ глави 9 Правил, а також проводити випробування їх працездатності відповідно до експлуатаційної документації.

Керівники та працівники підприємств, установ, організацій та їх структурних підрозділів, які порушують вимоги щодо уведення в роботу та порядок використання автономних електростанцій несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Тільки неухильне виконання вимог нормативно-технічних документів є запорукою безпечної та безаварійної експлуатації автономних джерел енергозабезпечення, і дає можливість мінімізувати ризик виникнення загрози життю та здоров’ю людей.

Раніше повідомлялося про умови та порядок припинення електропостачання споживачів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux